• Adres: İsmetiy Mah. Söylemezoğlu Sk. Karayiğit Apt. No:1 Battalgazi / Malatya

Isı Pay Ölçer

18-07-2024 17:32:00
Isı Pay Ölçer


            Isı pay ölçer, merkezi ısınma sistemi olan binalarda ısının dağıtılma şeklidir, bu sayede kullanılan yakıt kullanım miktarına göre hesaplanır ve paylaştırılır. Isı pay ölçer peteklere bağlanan elektronik bir cihazdır. Petek üzerinde ne kadar yakıt kullanıldığını gösterir. Bu elektronik cihazlar hassas bir yapıya sahiptir, yanlış ölçüm ve üzerinde herhangi bir oynama mümkün değildir. Merkezi sistem ısınma kullanan binalarda pay ölçer mutlaka bulunmalıdır.

Isı Pay Ölçer Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

            Isı pay ölçer, yakıt tüketiminde ve ısınma masraflarında tasarruf sağlar,  yakıt kullanımına ödenen miktarda % 30 tasarruf edildiği gözlemlenmiştir. Kullanılan kalorifer daha sistemli çalıştığı yaşanacak arıza ve sorunlarda azalma meydana gelir. Bina içerisi eşit bir şekilde ısındığı için ısı kayıpları meydana gelmez, boş ve durulmayan evlerde kaloriferi kısık olarak çalıştırmak mümkün olur, herkes kullandığı yakıt kadar ücret ödediği için bina içerisinde adaletli bir sistem oluşturur. Dairenin ısınmasına engel olan, çatı katı veya bodrum katında olma gibi faktörler göz önünde bulundurularak hesaplama yapılabilir. Firma kullanılan yakıtı hesaplayarak her bir daire için fatura ve makbuz hazırlar, her daire ısı pay ölçer tarafından ölçülen miktar kadar ücret öder ve sadece kendi dairesinin ödemesinden mesuldür. 

Binalara Isı Pay Ölçer Takılması İçin Gerekli Şartlar
            

            Bu sistemin binanızda kullanılması için, bina toplantısında karar alınması gerekmektedir. Daire dışında bulunan apartman boşluğu, merdiven boşluğu ve kapı girişleri için harcanan giderler hesaplanarak, her bir daire için eşit olacak şekilde paylaştırılarak ödenir. Pay ölçer takılması için karar alındıktan sonra firma ile gün belirlenerek sözleşme yapılır ve her bir dairenin kalorifer peteklerine ısı pay ölçer cihazı yerleştirilir. Pay ölçer cihazının takılma süresi her bir daire için ortalama 30 dakika sürmektedir. Takılan petekler üzerindeki pay ölçerin okuması ve faturalandırılması firma tarafından yapılarak, faturalar daire sahiplerine teslim edilir. Isı pay ölçer yapılan sözleşme içerisinde yazılan süre kadar garanti kapsamında yer alır. Kullanıcı kaynaklı hatalar garanti kapsamına girmemektedir. Isı pay ölçer cihazında cihazdan kaynaklı bir sorun oluştuğunda firma tarafından ücretsiz olarak değiştirilir.