• Adres: İsmetiy Mah. Söylemezoğlu Sk. Karayiğit Apt. No:1 Battalgazi / Malatya

Kat Kaloriferi

14-06-2024 19:41:00
Kat Kaloriferi Çalışma Prensibi Ve Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler


Kat Kaloriferi Nedir?

            Kat kaloriferini, merkezi sistemle ısınan binalarda, çoğunlukla bodrum katta bulunan büyük ve ortak kalorifer kazanının sadece bir daireye uyarlanmış biçimi olarak ifade edebiliriz. Merkezi sistemlerde, ortak tek bir kazanla bütün dairelerin ısınma gereksinimi sağlanırken, kat kaloriferiyle sadece tek daire veya konutun ısınma gereksinimi sağlanmaktadır. 

            Dikmen Yapı olarak Battalgazi / Malatya'da sunduğumuz hizmetler kapsamında kat kaloriferi imalatı ve döşemesi konusunda da dileyen müşterilerimize destek vermekteyiz. Sağladığımız bu hizmet kapsamında, müşterilerimizi hem kat kaloriferi konusunda detaylı bilgilendirmekte hem de gerekli tesisatı en güvenli ve verimli çalışacak biçimde kurmaktayız.  

            Günümüzde kat kaloriferinin merkezi sistem kadar yaygınlaşmamış olmasının nedenini, kat kaloriferi hakkında yeterince bilgi sahibi olunmaması ve bu nedenle de bu tesisat biçimine güven oluşmaması olarak açıklayabiliriz. Firmamız bu konuda gerekli tüm bilgilendirmeyi müşterilerine detaylı olarak yapmakta ve gerekli güvenliği sağlamaktadır. 

Kat Kaloriferi Çalışma Prensibi Nasıldır?

            Dikmen Yapı olarak tesisatını sağladığımız kat kaloriferi sistemlerinin çalışma prensibinin, temelde merkezi sistem ve kombi yapısıyla aynı olduğunu belirtebiliriz. Bu temel prensip de, yakıtla ısıtılan suyun, borulardan radyatörlere aktarılması ile ortamın ısıtılmasıdır.

            Kat kaloriferinin diğer sistemlerden ayrıldığı en büyük farkı, kat kaloriferinde kullanılan yakıtın değişken olması ve doğal gaz dışında farklı yakıtların da bu sistemde kullanılabilmesi olarak açıklayabiliriz. Kat kaloriferinde en çok kullanılan yakıtları şöyle sıralayabiliriz; odun ve kömür gibi katı yakıtlar, doğal gaz ve mazot gibi sıvı yakıtlar. Yaygın olarak kullanımına bakıldığında, katı yakıt ve mazotun tercih edildiği görülmektedir.

Kat Kaloriferi Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

            Tesisatını sağladığımız kat kaloriferi kullanımı esnasında aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi halinde güvenli bir kullanım sağlanmaktadır:

* Kalorifer kazanının kesinlikle susuz çalıştırılmamasına dikkat edilmelidir.
* Kazanın suyu çok sık kontrol edilmelidir. Minimum seviyeye düştüğünde mutlaka su ilavesi yapılmalıdır.
* Radyatörlerin verimli bir şekilde ısınabilmesi önem arz etmektedir. Bu nedenle, radyatörde hava boşluğu olması durumunda mutlaka giderilmesi gerekmektedir.  
* Kazana su ilavesi yapılırken, kazanın soğuk olmasına dikkat edilmelidir.
* Kazan çalışır durumda iken kesinlikle kapaklarının açılmaması gerekmektedir.
* Kat kaloriferi kazanının yıllık bakımları ihmal edilmeden yapılmalıdır.  

"www.malatyagazariza.com" web sitemizden tüm bilgilere detaylı olarak ulaşabilirsiniz.